UWAGA! Dołącz do nowej grupy Sierpc - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Mieczysław Jarmicki


Mieczysław Andrzej Jarmicki, który przyszedł na świat 11 grudnia 1920 roku w Sierpcu, to postać niezwykle ważna w historii Polski. Był on podporucznikiem Wojska Polskiego oraz członkiem polskiego ruchu oporu w trudnych czasach II wojny światowej. Jarmicki, znany ze swojego zaangażowania w walkę z okupantem, brał udział w wielu akcjach dywersyjnych.

Jego życie zakończyło się tragicznie 17 września 1943 roku w Warszawie, gdzie kontynuował swoją misję w obronie wolności ojczyzny. W ten sposób Mieczysław Jarmicki stał się symbolem determinacji i poświęcenia w walce o niepodległość.

Życiorys

Mieczysław Jarmicki, urodzony w 1920 roku w Sierpcu, był znaczącą postacią w historii Polski. Jako absolwent korpusu kadetów w Rawiczu, szybko zaangażował się w działalność, która wyróżniała go na tle innych.

W trudnych czasach okupacji hitlerowskiej, członkostwo w Armii Krajowej oraz aktywna rola w licznych akcjach dywersyjnych, które były realizowane przez organizację Wachlarz oraz Organizację Specjalnych Akcji Bojowych „OSA”, stały się jego wiodącymi działaniami. Jarmicki świadomie narażał swoje życie, by sprzeciwiać się okupantom.

Aresztowanie miało miejsce 5 czerwca 1943 roku, gdy Mieczysław był obecny na ceremonii ślubnej Mieczysława Uniejewskiego w kościele św. Aleksandra w Warszawie. Zatrzymany przez Niemców, został osadzony w jednym z najsłynniejszych warszawskich więzień Gestapo, znanym jako Pawiak, usytuowanym przy ulicy Pawiej.

Nie można zapomnieć o tragicznym wydarzeniu, które miało miejsce 17 września 1943 roku. W wyniku działań niemieckich, na skutek rozbicia oddziału „Osa”-„Kosa 30”, na ślubie, na którym został aresztowany, zamordowano dziesięć osób, w tym dwunastu mężczyzn oraz dwie kobiety. Wśród ofiar byli m.in.: Tadeusz Battek „Góral”, Władysław Gabszewicz „Władek”, Andrzej Jankowski „Czesław”, Mieczysław Jarmicki „Jarema”, Andrzej Komierowski „Andrzej”, Anna Kośmińska „Basia”, Krystyna Milli „Krysia”, Jan Papis-Papieski „Jerzy”, Stefan Syrek „Niusek”, Jerzy Trzaska-Durski „Jurek” oraz Władysław Welwet „Miś”.

Przypisy

  1. TomaszT. Strzembosz, Oddziały szturmowe konspiracyjnej Warszawy 1939-1944, wyd. drugie rozszerzone i poprawione, Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1983 r., s. 57.
  2. "Pawiak był etapem. Wspomnienia z lat 1939-1944", Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1987 r., str. 497.

Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":

Tadeusz Arentowicz | Mieczysław Chojnacki | Marian Figler | Artur Kępczyński | Edward Ogrodowicz

Oceń: Mieczysław Jarmicki

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:24