Jakub Chojnacki to postać, która zapisała się w historii jako wielki specjalista i autorytet w swojej dziedzinie. Urodził się 21 sierpnia 1922 roku w Sierpcu, a swoje życie zakończył 18 września 2006 roku w Płocku.
Był nie tylko prawnikiem, ale również inżynierem technologii drewna, co świadczy o jego wszechstronnych umiejętnościach i wiedzy. W dodatku, zdobył tytuł doktora nauk politycznych, co podkreśla jego zaangażowanie w dziedzinie nauk społecznych.
Życiorys
Jakub Chojnacki był utalentowanym człowiekiem, który swoją edukację rozpoczął w Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, gdzie uzyskał maturę w 1945 roku. Następnie, w 1949 roku, zdobył dyplom magistra prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Kolejnym osiągnięciem było uzyskanie w 1953 roku dyplomu inżyniera technologa drewna w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, a w 1975 roku zdobył tytuł doktora nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.
Będąc aktywnym działaczem społecznym, Chojnacki angażował się w działalność związków zawodowych, w tym Pracowników Przemysłu Drzewnego i Terenowego oraz Pracowników Leśnych i Przemysłu Leśnego. W 1961 roku objął stanowisko zastępcy przewodniczącego prezydium Miejskiej Rady Narodowej Płocka, co było kolejnym krokiem w jego karierze publicznej.
Od 1968 do 2002 roku pełnił funkcję prezesa Towarzystwa Naukowego Płockiego, zyskując uznanie w środowisku naukowym. Po zakończeniu kadencji stał się jego prezesem honorowym, co świadczy o jego znaczeniu dla organizacji.
W ciągu swojej kariery Jakub Chojnacki napisał około 300 publikacji, co uwydatnia jego wkład w rozwój wiedzy i tematyki, którą poruszał. Zmarł 18 września 2006 roku, a jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na Cmentarzu Zabytkowym w Płocku.
Odznaczenia i wyróżnienia
Jakub Chojnacki został uhonorowany za swoje działania na rzecz Towarzystwa Naukowego Płockiego oraz dla dobra swojego miasta i regionu. Otrzymał cztery różne klasy krzyży Orderu Odrodzenia Polski, w tym Kawalerski, Komandorski oraz Komandorski z Gwiazdą. W dodatku, prezydent Lech Wałęsa postanowił przyznać mu 12 sierpnia 1992 roku Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski „w uznaniu szczególnych zasług dla kultury narodowej oraz wybitnych osiągnięć naukowych”. Uroczystość wręczenia miała miejsce 21 sierpnia tego samego roku podczas specjalnego posiedzenia Towarzystwa Naukowego Płockiego, w ramach obchodów 70. rocznicy urodzin Jakuba Chojnackiego.
Jego zasługi zostały również docenione poprzez wpisanie go do Księgi Zasłużonych miast Sierpca, Płocka oraz województwa płockiego. Od 1982 roku jest honorowym członkiem Mazowieckiego Towarzystwa Kultury oraz Towarzystwa Naukowego Płockiego. Zyskał tytuł trzykrotnego laureata nagrody Wojewody Płockiego I stopnia oraz został uhonorowany nagrodą im. Włodzimierza Pietrzaka.
W grudniu 1986 roku przyznano mu indywidualną Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego I stopnia, doceniając jego osiągnięcia w dziedzinie nauki. Dodatkowo, w lutym 1994 roku uhonorowano go nagrodą Polskiej Fundacji Upowszechniania Nauki za szczególne zasługi dla kultury polskiej oraz promowanie dokonań polskiej nauki w ramach społecznego ruchu naukowego, co miało miejsce w 1993 roku.
Przypisy
- Kancelaria Prezydenta RP: Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski (1991-2005) – wykaz osób odznaczonych. [dostęp 08.11.2010 r.]
- Wiesław Koński: Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski dla Jakuba Chojnackiego w 70 rocznicę urodzin. „Notatki Płockie” 1992 t. 37 nr 3(152) s. 42–48. [dostęp 12.05.2012 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Zbigniew Sudolski | Jacek Karwowski (ekonomista) | Marek Jagodziński (archeolog) | Artur Gałkowski | Edward Bekier | Tadeusz PrzeciszewskiOceń: Jakub Chojnacki