Ziemowit Dionizy Gawski, urodzony 9 lutego 1949 roku w Sierpcu, jest uznawany za ważny element społecznego życia w Polsce. W latach swojej aktywności stał się wybitnym działaczem społecznym, a jego zaangażowanie doprowadziło do tego, że zasiadał w Sejmie X kadencji. Jego działalność wyróżnia się indywidualnym podejściem do problemów społecznych oraz silnym dążeniem do wprowadzania pozytywnych zmian w kraju.
Życiorys
W 1971 roku Ziemowit Gawski ukończył studia z zakresu filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Po zakończeniu edukacji, w czasach PRL, rozpoczął pracę jako nauczyciel w Sierpcu, gdzie następnie zaangażował się w działalność koncesjonowanego katolickiego Stowarzyszenia „Pax”. W tej organizacji pełnił funkcję etatowego pracownika, a także przewodniczył Zarządowi Wojewódzkiemu „Pax” i zasiadał w prezydium Zarządu Głównego.
Gawski był także członkiem Wojewódzkiej Rady Narodowej w Płocku, co świadczy o jego aktywnym udziale w życiu społecznym i politycznym regionu. W latach 1989–1991 zdobył mandat posła na Sejm kontraktowy, co stanowiło ważny krok w jego karierze politycznej. Został wybrany w okręgu kutnowskim, gdzie sprawował funkcję sekretarza Sejmu. Dodatkowo uczestniczył w pracach kilku komisji, w tym w Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz w Komisji Młodzieży, Kultury Fizycznej i Sportu.
Gawski miał również udział w Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy konstytucyjnej, dotyczącej wydawania przez Radę Ministrów rozporządzeń z mocą ustawy. W swoim dorobku politycznym może poszczycić się także rolą jednego z założycieli Polskiego Forum Chrześcijańsko-Demokratycznego, które później przekształciło się w Stronnictwo Demokracji Polskiej. Wybory w latach 1991 i 1993, w których kandydował z list Chrześcijańskiej Demokracji i Koalicji dla Rzeczypospolitej, nie przyniosły mu jednak sukcesu, po czym zrezygnował z działalności partyjnej.
Znaczącą częścią jego działalności było także przewodzenie Katolickiemu Stowarzyszeniu „Civitas Christiana”, jakie powstało w wyniku przekształcenia Stowarzyszenia „Pax”. Kierował tym stowarzyszeniem aż do września 2013 roku. Ponadto jest autorem publikacji pt. „Sanktuarium Matki Bożej. Zabytki Sierpca”, wydanej w 1998 roku. W uznaniu za swoje zasługi, w 1984 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Medalem 40-lecia Polski Ludowej.
Przypisy
- Profil na stronie Biblioteki Sejmowej. [dostęp 12.10.2013 r.]
- Komunikat w sprawie zmian we władzach naczelnych Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. civitaschristiana.pl, 19.09.2013 r. [dostęp 11.07.2014 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Andrzej Samoraj | Artur Lorkowski | Andrzej Nowakowski (ur. 1971) | Edward Gronczewski | Zbigniew Girzyński | Wojciech Gryczewski | Antoni Jankowski (polityk) | Bogdan BabiczOceń: Ziemowit Gawski