Antoni Jankowski, urodzony 9 września 1919 roku w Sierpcu, to postać o bogatym dorobku zawodowym i społecznym. Zmarł on 5 maja 2004 roku w tym samym mieście, gdzie spędził znaczną część swojego życia.
Był on nie tylko uznawanym lekarzem weterynarii, ale także inżynierem zootechnikiem. Jego zaangażowanie w działalność społeczną i polityczną przyczyniło się do jego wyboru na posła na Sejm PRL IV kadencji, co podkreśla jego aktywny udział w życiu publicznym Polski.
Życiorys
Antoni Jankowski to postać, której życie i kariera zawodowa rozwinęły się w trudnych czasach. W okresie międzywojennym zrealizował kurs zootechniczny, po czym rozpoczął zawodową współpracę z weterynarzem. W okresie II wojny światowej pracował w lokalnej rzeźni, co stanowiło jego sposób na przetrwanie. W 1947 roku zdał maturę, a następnie ukończył kurs pedagogiczny, co otworzyło mu drzwi do pracy w starostwie sierpeckim.
W 1951 roku rozpoczął studia weterynaryjne na Uniwersytecie Warszawskim, które zakończył w 1957 roku na Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, zdobywając dyplom lekarza weterynarii. Po zakończeniu studiów objął stanowisko kierownika lecznicy zwierząt w Zawidzu. W tym samym roku został także dyrektorem Zakładu Unasieniania Zwierząt w Sierpcu, którym zarządzał aż do 1970 roku.
W czasie swojej kariery, Jankowski rozwijał swoją wiedzę, podejmując studia zootechniczne w SGGW. W 1971 roku uzyskał tytuł magistra inżyniera zootechniki. W marcu 1970 roku został powołany na powiatowego lekarza weterynarii w Sierpcu, a po reformie administracyjnej kontynuował pracę jako kierownik Oddziału Terenowego Weterynarii w Sierpcu, gdzie pracował do emerytury w 1985 roku.
Zaangażował się w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, zasiadając przez dwie kadencje w Wojewódzkiej Radzie Narodowej w Warszawie i Płocku. Ponadto pełnił funkcję radnego w Powiatowej Radzie Narodowej w Sierpcu oraz w 1965 roku uzyskał mandat posła na Sejm PRL IV kadencji, reprezentując okręg Płock. W trakcie swojej działalności parlamentarnej pracował w Komisji Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego.
Jankowski aktywnie wspierał lokalne inicjatywy jako członek Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej. Jest autorem publikacji „Sierpeckie niezapominajki” z 1996 roku, a także wielu artykułów w prasie lokalnej i regionalnej. Po zakończeniu swojego życia został pochowany na cmentarzu parafialnym w Sierpcu.
Odznaczenia
Antoni Jankowski, jako uznawany polityk, otrzymał wiele prestiżowych odznaczeń, które podkreślają jego wkład w życie publiczne oraz rozwój regionu. Oto lista tych wyróżnień:
- krzyż komandorski Orderu Odrodzenia Polski,
- krzyż kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- złoty krzyż zasługi,
- odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego (1966),
- złota odznaka „Za zasługi dla województwa warszawskiego”,
- medal „Zasłużonemu dla Miasta Sierpca” (1993).
Przypisy
- Nadzwyczajna sesja Sejmu, „Trybuna Robotnicza”, nr 172, 22.07.1966 r., s. 1
- Informacje w serwisie Grobonet
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Bogdan Babicz | Ziemowit Gawski | Andrzej Samoraj | Artur Lorkowski | Andrzej Nowakowski (ur. 1971) | Edward Gronczewski | Zbigniew Girzyński | Wojciech GryczewskiOceń: Antoni Jankowski (polityk)