Piotr Jarecki


Piotr Jarecki, urodzony 29 czerwca 1955 roku w Sierpcu, to wybitny przedstawiciel Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce. Jako duchowny, zdobył uznanie wśród wiernych oraz społeczności lokalnych.

W 1994 roku objął stanowisko biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej, co znacząco przyczyniło się do jego wpływu na życie religijne stolicy. Posiada również tytuł doktora nauk społecznych, co podkreśla jego akademicki dorobek.

Życiorys

Piotr Jarecki przyszedł na świat 29 czerwca 1955 roku w Sierpcu. Swoje pierwsze kroki w edukacji stawiał w Liceum Ogólnokształcącym imienia mjra Henryka Sucharskiego. W kolejnych latach podjął studia w seminariach duchownych w Płocku oraz Warszawie. Jego czas święceń prezbiteratu miał miejsce 1 czerwca 1980 roku w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie, gdzie kardynał Stefan Wyszyński udzielił mu sakramentu. W Akademickim Studium Teologii Katolickiej w Warszawie obronił licencjat z teologii, skoncentrowany na katolickiej nauce społecznej, a później uzyskał doktorat z nauk społecznych na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

Po powrocie do kraju przez dwa lata pełnił funkcję wikariusza w parafii Matki Bożej Anielskiej w Skolimowie. Niebawem objął urząd referenta w sekretariacie prymasa Polski, a także zyskał miano wykładowcy nauk społecznych w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym św. Jana Chrzciciela oraz na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. W okresie od 1994 roku do momentu obrania biskupiego urzędu, chętnie zaangażował się w pracę w Konferencji Episkopatu Polski, gdzie piastował funkcję zastępcy sekretarza generalnego.

W dniu 16 kwietnia 1994 roku został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej i otrzymał stolicę tytularną Avissa. Uroczystość jego święceń biskupich miała miejsce 23 kwietnia 1994 roku w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie, gdzie głównym konsekratorem był kardynał Józef Glemp, arcybiskup metropolita warszawski, a współkonsekratorami byli m.in. Kazimierz Romaniuk i Marian Duś. Jarecki przyjął dewizę biskupią: „Testimonium perhibere veritati” (Dawać świadectwo prawdzie). W archidiecezji warszawskiej objął szereg istotnych ról, na przykład wikariusza generalnego oraz archidiakona kapituły metropolitalnej.

W 2013 roku sąd pierwszej instancji uznał, że Piotr Jarecki prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości w październiku 2012. Sąd skazał go na 6 miesięcy pozbawienia wolności, z warunkowym zawieszeniem wykonania wyroku na dwa lata. Dodatkowo wymierzono mu grzywnę w wysokości 2400 zł oraz czteroletni zakaz prowadzenia pojazdów, a także obowiązek wpłaty 4000 zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym. W wyniku tego zdarzenia duchowny zrezygnował z pełnienia obowiązków biskupa. Po ogłoszeniu wyroku Stolica Apostolska na krótko zawiesiła go w funkcjach biskupich. W marcu 2015 roku Jarecki czasowo wznowił swoje obowiązki, a w listopadzie tego samego roku został trwale do nich przywrócony i ponownie objął stanowisko wikariusza generalnego.

W latach 1996–2003 Piotr Jarecki działał jako krajowy asystent kościelny Akcji Katolickiej w Polsce. Następnie, od 2004 do 2012, pełnił funkcję przewodniczącego Zespołu KEP ds. Unii Europejskiej i reprezentował Konferencję w Komisji Biskupów Wspólnoty Europejskiej, zostając w latach 2006-2012 wiceprzewodniczącym tegoż Zespołu. Oprócz tego, był przewodniczącym Rady ds. Społecznych i członkiem Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP. Poza tym, w 1998 roku dołączył do Papieskiej Rady Iustitia et Pax, a także przewodniczył Zespołowi ds. Wizyty Apostolskiej Ojca Świętego Benedykta XVI w 2006. W 2003 roku był jednym z założycieli Fundacji Nadzieja, obejmując funkcję przewodniczącego Rady Fundatorów.

Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":

Jan Gralewski (duchowny) | Bronisław Gostomski

Oceń: Piotr Jarecki

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:17