Andrzej Paweł Wojciechowski


Andrzej Paweł Wojciechowski, który przyszedł na świat w Sierpcu, jest wszechstronnym polskim spikerem oraz lektorem. Jego osiągnięcia obejmują także rolę dziennikarza radiowego, w której specjalizuje się w muzyce.

Wojciechowski jest również uznawanym wydawcą płytowym oraz współtwórcą wytwórni MJM Music PL, co podkreśla jego znaczenie w branży muzycznej w Polsce.

Życiorys

Andrzej Paweł Wojciechowski swoją edukację rozpoczął w rodzimym Sierpcu, gdzie ukończył Liceum Ogólnokształcące. Następnie kontynuował naukę w zakresie poligrafii na Politechnice Warszawskiej. W czasie studiów, dosłownie od drugiego roku, związał się ze studenckim radiowęzłem „Studio Akademik”, który miał swoją siedzibę w akademiku na pl. Narutowicza w Warszawie.

Po zakończeniu studiów krótko pracował w Drukarni im. Rewolucji Październikowej, usytuowanej przy ul. Mińskiej w Warszawie. Jesienią 1973 roku podjął pracę jako spiker w stołecznej Rozgłośni Centralnej Polskiego Radia, gdzie nawiązał współpracę z muzyczną redakcją Programu III PR. Został do tego zachęcony przez swojego kolegę z radiowęzła oraz Rozgłośni Harcerskiej, Bogdana Fabiańskiego.

Od stycznia 1978 roku przez 13 miesięcy pracował jako spiker w Redakcji Polskiej Radia Moskwa. Swoją przygodę z Polskim Radiem zakończył etatowo w 1992 roku, ale pozostał jego współpracownikiem do 1998 roku. W tym okresie brał udział w dyżurach spikerskich i występował jako lektor, czytając materiały dla radia, telewizji oraz podczas przeglądów filmowych, takich jak „Konfrontacje”.

W ciągu swojej kariery, jako autor i prezenter, Wojciechowski miał okazję współpracować ze wszystkimi czterema redakcjami muzycznymi Polskiego Radia. Wśród jego najbardziej popularnych audycji można znaleźć takie tytuły jak: Studio Gama, Muzyka Nocą, młodzieżowy magazyn Między Nami, gdzie razem z Grzegorzem Miecugowem stworzył Bublotekę – listę najgorszych piosenek; Wieczór Płytowy, Muzyczna Poczta UKF, oraz Muzyczne Radio Dla Ciebie.

W latach 70. i 80. publikował również artykuły w czasopismach muzycznych takich jak Non Stop, Jazz oraz Magazyn Muzyczny. Organizował koncerty i festiwale, a w drugiej połowie lat 80. wyemigrował z rodziną do Londynu, gdzie przesyłał korespondencję telefoniczną do radia. Wówczas, gdy przebywał w Polsce, jego żona praktycznie prowadziła działalność dziennikarską, będąc w stałym kontakcie z mężem. Równocześnie, wspólnie z Małgorzatą Maliszewską, angażował się w import płyt kompaktowych i ich sprzedaż polskim wytwórniom płytowym, takim jak Polskie Nagrania „Muza” oraz Pronit, a także licencje na tytuły z katalogu EMI i CBS.

Latem 1990 roku powrócił do kraju i wraz z Maliszewską zalożył wydawnictwo MJM Music PL. Stało się ono przedstawicielem koncernów EMI i CBS, a później innych istotnych wytwórni płytowych, z wyjątkiem Warner Music Group, z którą współpraca trwała jedynie kilka tygodni. W krótkim czasie firma zaczęła wydawać licencyjne płyty winylowe, a z czasem również płyty kompaktowe, mimo wysokiego poziomu piractwa, i taśmy magnetofonowe.

Na początku 1991 roku wydano pierwszy album polski, pt. Martyny Jakubowicz Patchwork, a następnie debiutancki album zespołu Wilki, który okazał się mieć ogromny sukces. W ramach MJM Music PL swoją szansę na sukces otrzymali wykonawcy tacy jak Mancu, Myslovitz, O.N.A., Human i Renata Przemyk. Współpracował także z takimi zespołami jak: Chłopcy z Placu Broni, Daab, Bakshish, Ziyo, Lech Janerka oraz Skawalker. W październiku 1995 roku MJM Music PL zostało przekształcone w Sony Music Entertainment Poland, w wyniku czego Wojciechowski stał się konsultantem repertuarowym i marketingowym tej wytwórni.

Nowa działalność przyniosła rozwój karier licznych artystów, w tym Renaty Przemyk, O.N.A. i Myslovitz. Pod marką Sony debiutowali też tacy wykonawcy jak: Brathanki, Tytus Wojnowicz, Zdzisława Sośnicka, Zbigniew Wodecki, Seweryn Krajewski, Małgorzata Ostrowska, Katarzyna Skrzynecka, Fiolka Najdenowicz, Małgorzata Walewska, Katarzyna Groniec, Kasia Klich, Jarek Weber, Pogodno i Marcin Rozynek.

Na początku 1996 roku zainicjował wydanie szesnastu numerów miesięcznika muzycznego XL. W listopadzie 2003 roku zakończono współpracę z Sony, po której Wojciechowski zdecydował się, już samodzielnie, wznowić działalność MJM, formując MJM Wielka Płyta Sp. o.o. Niestety, firma ta zakończyła działalność po 15 latach, a 1 stycznia 2018 roku jej katalog przeszedł na własność Universal Music Polska.

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u Biografie założycieli: A.P. Wojciechowski. mjmmusic.pl. [dostęp 16.02.2024 r.]
  2. a b c d e f g h i Tomasz Żąda: Historia polskiej muzyki. Tak powstawały firmy MJM i Pomaton. trojka.polskieradio.pl, 17.09.2016 r. [dostęp 16.02.2024 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Inne":

Mikołaj Juliusz Wachowicz | Antoni Rogóyski | Romuald Stopiński

Oceń: Andrzej Paweł Wojciechowski

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:15