Najnowsze wiadomości

4 października 2023 11:00

Mucha czy krawat?Lubisz być elegancki, ale nie wiesz, jak dobierać dodatki do swoich stylizacji? W tym artykule podpowiemy ci, czym się kierować wybierając krawat oraz muszkę i kiedy te dodatki są jak najbardziej na miejscu, a w jakich sytuacjach lepiej z nich zrezygnować, aby nikt nie posądził cię o nadmierną elegancję, ani też o brak stylu. To, co musisz wiedzieć na sam początek, to fakt, że nie każdy krawat i nie każda mucha są bardzo szykowne i z powodzeniem możesz znaleźć wzory, które nadadzą się na co dzień. 

Co wybrać na spotkanie biznesowe? 

Jeśli twoja praca wymaga od ciebie pełnego formalnego stroju, zdecydowanie postaw na krawat. Musisz jednak wiedzieć, że krawat najlepiej będzie się na tobie prezentować wtedy, kiedy zestawisz go z całym garniturem lub chociaż elegancką marynarką.Ważne jest również abyś dopasował rozmiar krawatu do siebie Jeśli jesteś szczupłym i wysokim mężczyzną, możesz zdecydować się zarówno na wąski, jak i szeroki krawat. Jeśli natomiast należysz raczej do niskich osób i dość krępych, wybieraj wyłącznie szerokie krawaty. Bez względu jednak na twój wzrost oraz sylwetkę pamiętaj, że maksymalna długość krawata sięga do sprzączki od paska! Nie bez znaczenia są także pozostałe dodatki, które nadadzą charakteru całej twojej biznesowej stylizacji. Przede wszystkim wyprasuj swoje ciuchy, bo nie ma nic gorszego jak wymięta koszula prosto z prania. Jakichkolwiek eleganckich dodatków byś z nią nie połączył, to niedociągnięcie będzie po prostu kłuć w oczy każdego kogo spotkasz. Po drugie nie przesadzaj z dodatkami, bo co za dużo to niezdrowo. Jeśli np. decydujesz się na ozdobny pasek, zrezygnuj z kapelusza i rękawiczek. Pamiętaj również, żeby najlepiej dopasować do siebie kolorystycznie wszystkie elementy skórzane twojego stroju. Jeśli wybrałeś klasyczny zegarek na brązowym skórzanym pasku, postaw również na odcienie brązu w przypadku paska do spodni, butów, a także aktówki. Jeśli te elementy garderoby będą różnokolorowe, twój wygląd nie będzie spójny i przez to nie będzie dobrze wyglądał, a ty nie będziesz czuł się dobrze we własnym ubraniu, a przecież nie o to chodzi.  

Co wybrać na przyjęcie koktajlowe z przyjaciółmi?

Kiedy spotykasz się ze znajomymi, możesz pozwolić sobie na dużo większą swobodę, niż w przypadku spotkań biznesowych. Dress code danej okoliczności jest podyktowany tym, jakiego rodzaju jest to okazja, kto jest zaproszony i gdzie się odbędzie. Przede wszystkim dopasuj zatem swój wygląd do pretekstu wydarzenia, bo oczywistym jest, że nie wystąpisz w garniturze na grillu, ponieważ wyglądałoby to co najmniej śmiesznie. Na bardziej formalne spotkania w gronie najbliższych osób zdecydowanie nadaje się muszka. Ze względu na to, że wśród swoich możesz zaszaleć, postaw na zdecydowany kolor muchy oraz jeszcze przynajmniej jeden element garderoby w tej samej barwie. Jeśli np. wybierasz się na urodziny kogoś znajomego, możesz wybrać czerwoną muchę i zestawić ją np. z czerwonymi trampkami. Jeśli takich nie posiadasz, możesz zamiennie pójść w czerwień w kwestii paska, guzików od koszuli, szelek, albo spinek do mankietów.