Najnowsze wiadomości

4 października 2023 12:15

Jak bezpiecznie korzystać z leków przeciwbólowych?Rozmaite leki przeciwbólowe dostępne są bez recepty nie tylko w aptekach, ale także w sklepach spożywczych, kioskach ruchu czy stacjach benzynowych. Ze względu na ich łatwą dostępność, ale także skuteczne działanie, bierzemy ich zdecydowanie za dużo. Czy wiesz jednak w jaki sposób bezpiecznie je zażywać, aby działały one nie tylko efektywnie, ale także były zdrowe dla twojego organizmu i nie pozostawiały po sobie żadnych nieprzyjemnych skutków ubocznych?  

Po pierwsze - czytaj ulotki

Każdy lek, czy to dostępny bez, czy na receptę, posiada ulotkę zawierającą wszystkie niezbędne informacje na jego temat. Znajdziesz tam dane dotyczące substancji czynnej, dawkowania, a także wskazówki dotyczące zażywania leków z jedzeniem i piciem oraz informacje dotyczące możliwych działań niepożądanych. Jeśli już decydujesz się na zażycie jakiegoś leku na własną rękę, zapoznaj się przede wszystkim z taką ulotką, ponieważ może ona ochronić cię przed szkodliwym działaniem tabletek. Zawsze możesz też skorzystać z porady farmaceuty, który w małym palcu ma wszystkie te informacje i na pewno dobrze ci doradzi. 

Po drugie - dostosuj lek do siebie 

Jeśli jesteś dorosłym człowiekiem, zapewne wiesz już, jaka substancja przeciwbólowa najlepiej na ciebie działa. Obecnie jednak co chwilę pojawiają się na rynku nowe środki, dlatego ważna jest nie tylko konkretna nazwa tabletek, które wybierasz, ale przede wszystkim substancja czynna, która znajduje się w ich składzie. 

Po trzecie - co z jedzeniem i piciem? 

W ulotce znajdziesz wszelkie informacje na ten temat, ale zapewne nie będzie dla ciebie zaskoczeniem, jeśli napiszemy, że żadnego, nawet bardzo łagodnego leku nie powinieneś przyjmować na pusty żołądek. Jeśli rozpocząłeś dzień z bólem głowy, brzucha czy zęba, bez względu na to, jak źle się czujesz, zmuś się do zjedzenia chociaż lekkiego śniadania, które przyspieszy czas wchłaniania się leku, a więc także jego działania. Inną kwestią jest też to, czym popijasz lek. Przede wszystkim rekomendujemy wodę. Każdy inny napój może wpłynąć na działanie leku. 

Nie łącz leków z alkoholem 

Nie jest tajemnicą, że żadnych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, także tabletek przeciwbólowych bez recepty. Alkohol może wywołać lub nasilić działania niepożądane, a przede wszystkim zatruwa on twój organizm, w momencie kiedy ten właśnie walczy z bólem. Nie dość, że nie pomagasz, to jeszcze utrudniasz mu to zadanie. Jeśli więc zmagasz się z bólem, zrezygnuj z alkoholu i uwierz, że nie ma znaczenia, czy będzie to tylko piwo czy też trunek o wyższej zawartości procentowej. 

Postępuj zgodnie z wytycznymi z ulotki 

Ta zasada ma znaczenie przede wszystkim w kwestii dawkowania. Niektóre osoby, aby przyspieszyć lub wzmocnić działanie leku przeciwbólowego, biorą więcej tabletek, niż jest to wskazane w ulotce lub też zażywają dawkę dobową na raz. Każdy lek przed wprowadzeniem na rynek jest poddawany licznym testom. Zaufaj im i nie staraj się sobie pomóc na siłę. Zaufaj koncernom farmaceutycznym i weź tylko tyle tabletek, ile wymienił producent w ulotce.