Najnowsze wiadomości

4 października 2023 12:08

Kartacz do brody - jaki wybrać?Jesteś szczęśliwym początkującym posiadaczem brody i zastanawiasz się, w jaki sposób okiełznać tę gęstwinę włosów? Orientujesz się zapewne, że jednym z podstawowych gadżetów, w jaki powinieneś uzbroić swój pielęgnacyjny arsenał, jest kartacz lub szczotka do brody. W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek odnośnie tego, czym kierować się przy wyborze kartacza, żeby zakup wystarczył na długie lata pielęgnacji brody. 

Czym jest kartacz? 

Po pierwsze: wyjaśniamy, czym w ogóle jest kartacz, bo być możesz jeszcze nie wiesz, w jaki sposób odróżnić go od szczotki. Zadanie to nie jest trudne, ponieważ jedno od drugiego różni się wyłącznie posiadaniem rączki - szczotka ją posiada, a kartacz nie. Poza tym nie ma żadnych innych różnic. Zarówno w przypadku szczotek jak i kartaczy masz do wyboru rozmaity asortyment, a naszym zadaniem jest jak najbardziej ułatwić ci wybór. No dobrze, ale do czego w ogóle służy kartacz? Oczywiście do czesania brody. Warto jednak na wstępie zaakcentować, że kartacz nie służy do modelowania brody, ale do jej pielęgnacji. A na czym ta pielęgnacja polega? Składa się na nią kilka aspektów. Co ważne, czesanie przede wszystkim doskonale wpływa na kondycję skóry schowaną pod brodą. Jak wiesz, decydując się na zapuszczenie brody, zabrałeś swojej skórze dostęp do wpływu warunków atmosferycznych takich jak np. słońce. W związku z tym twoja skóra pod brodą jest mniej odżywiona, ma tendencje do przesuszania i łuszczenia, co z kolei nie prezentuje się zbyt efektownie. Co więcej, sucha skóra twarzy to suche włosy, a więc łamiące się i wypadające. Jeśli więc chcesz zadbać o brodę, musisz w pierwszej kolejności zadbać o własną cerę. Ciężko wyobrazić sobie wklepywanie kremu do twarzy, kiedy jest się posiadaczem bujnej brody, dlatego właśnie z pomocą przychodzi codzienna pielęgnacja kartaczem. Pobudzi on wydzielanie sebum, a także dobrze wpłynie na ukrwienie twarzy, za co będzie ci wdzięczna nie tylko twoja skóra, ale także włosy na twojej brodzie. 

Jaki rodzaj włosia charakteryzuje dobry kartacz? 

Przede wszystkim pod uwagę weź wyłącznie te kartacze, które wykonane są z naturalnych produktów. Włosie kartacza powinno być wykonane z okrywy włosowej dzika, natomiast trzon najlepiej kiedy wykonany jest z drewna. Oczywiście w sklepach znajdziesz również kartacze wykonane z tworzyw sztucznych, jednak nie zasługują one na uwagę, dlatego nie będziemy ich omawiać w tym artykule. Wybór naturalnego włosia oraz drewna to jednak jeszcze nie wszystko, o czym musisz pamiętać wybierając dla siebie pierwszy kartacz. Kartacze różnią się między sobą długością, gęstością oraz twardością włosia, które to parametry należy dobrać względem posiadanej przez ciebie brody. Jeśli posiadasz długą i bujną brodę, zdecyduj się na dłuższe, twarde i mniej gęste włosie, ponieważ lepiej dotrze ono do skóry twojej twarzy. Im krótsze i gęstsze włosie kartacza, tym krótszy zarost może pielęgnować. Nie bez znaczenia jest również wielkość kartacza, tę cechę jednak warto wybrać pod siebie. Najłatwiej jest po prostu wybrać kartacz w sklepie stacjonarnym, biorąc do ręki modele, które wpadły ci w oko. W ten sposób będziesz wiedział, czy dany produkt dobrze leży w twojej dłoni i czy wygodnie się nim pracuje.