Męski zegarek do eleganckiej stylizacji
5 lis 2019 - Moda męska
31 maja 2023 12:00
Testosteron jest jednym z najważniejszych hormonów, który reguluje pracę męskiego organizmu. W młodym wieku jego nadmiar obwiniany jest za zachowania agresywne, w starszym wieku mężczyźni cierpią z kolei na jego zbyt niski poziom. Proces starzenia się u mężczyzn nazywany jest andropauzą, a dotyczy on okresu, kiedy organy rozrodcze mężczyzn zdecydowanie zwalniają. Temu stanowi towarzyszą też inne liczne zmiany w organizmie. Terapia testosteronem to jedno z rozwiązań dla mężczyzny wchodzącego w stan andropauzy. Należy jednak pamiętać o tym, że starzejący się organizm to nie jedyne wskazanie do leczenia hormonalnego. A zatem: dla kogo jest terapia testosteronem?
Terapia testosteronem zalecana jest przede wszystkim dla mężczyzn starszych, którzy zauważają u siebie takie zmiany jak: obniżony popęd seksualny, obniżony nastrój i poczucie mniejszej siły, brak chęci do działania, pogorszenie jakości snu (a nawet bezsenność), spadek koncentracji, pogorszenie pamięci, a także spadek masy mięśniowej. Jeśli więc zauważyłeś, że w krótkim czasie stałeś się bardziej drażliwy, masz mniej ochoty do życia, a także mniej siły, zacznij od wizyty u lekarza. Nie warto bowiem rozpoczynać leczenia na własną rękę.
Przy terapii zastępczej testosteronem, wyjątkowo ważne jest zbadanie poziomu tego hormonu w organizmie, a także sprawdzenie na jakim poziomie znajdują się inne z nich, np. prolaktyna czy estrogen. Niedobór hormonów lub jakiekolwiek inne ich zachwianie może bowiem powodować przede wszystkim zmiany w samopoczuciu i nastroju. Zbyt niski poziom testosteronu wpływa na osłabienie nastroju, ale podobnie rzecz ma się w przypadku niewielkiego poziomu właśnie estrogenu czy prolaktyny. Dlatego zanim zaczniesz zażywać preparaty, twój lekarz musi dokładnie wiedzieć w jakim stanie jest twoja gospodarka hormonalna, aby mógł właściwie dobrać leczenie.
Warto także pamiętać, że jak każdy inny hormon, także testosteron może powodować uszczerbek na naszym zdrowiu. To właśnie m.in. właśnie tak ważny jest szczegółowy wywiad lekarski oraz przeprowadzenie kompleksowych badań laboratoryjnych przed rozpoczęciem leczenia hormonalną terapią zastępczą. Jednym z głównych przeciwwskazań jest nowotwór prostaty. Suplementacja testosteronem może bowiem wpłynąć na zwiększenie agresywnością raka. Ten aspekt powinni wziąć pod uwagę także ci mężczyźni, którzy znajdują się w grupie ryzyka tego nowotworu, a więc ci, u których zdarzyły się przypadki zachorowań w kręgu rodzinnym.
Innym przeciwwskazaniem do zewnętrznego podawania testosteronu jest gruczolak stercza, a także ciężkie choroby organiczne, utrudniony odpływ moczu oraz przewlekła choroba płuc czy zespół bezdechu sennego. Sposób podania, tak samo jak dawki hormonu, powinny być dostosowane indywidualnie. Możliwe jest zażywanie tabletek, stosowanie skoncentrowanego żelu lub też stosowanie plastrów, z których uwalniane są hormony bezpośrednio do tkanek organizmu, z pominięciem układu pokarmowego.
© Copyright TVsierpc. All Rights Reserved.