Męski zegarek do eleganckiej stylizacji
5 lis 2019 - Moda męska
4 października 2023 12:50
Menopauza to stan, w który wchodzi każda kobieta około pięćdziesiątego roku życia. Oznacza ona, że zakończył się czas reprodukcyjny i nieodwracalnie rozpoczął się proces starzenia i odpoczynku organów rozrodczych. W trakcie menopauzy zwalnia przede wszystkim produkcja estrogenów, co ma ogromny wpływ na samopoczucie i ogólną kondycję fizyczną oraz zdrowie. Na szczęście w dobie dzisiejszych czasów, kobiety mogą liczyć na zastępczą terapię estrogenem, który zdecydowanie zmniejsza objawy trwającego klimakterium.
Warto wiedzieć, że estrogeny pełnią w organizmie kobiety bardzo ważne funkcje. Podstawowe i najbardziej znane z nich to te związane z funkcjonowaniem narządów płciowych i co za tym idzie: całego cyklu miesiączkowego. To jednak nie wszystko, za co odpowiadają te związki w ciele kobiety. Estrogeny pełnią także ważne zadanie w funkcjonowaniu gospodarki lipidowej. Odpowiadają one za wzrost w organizmie “dobrego” cholesterolu, czyli HDL, jednocześnie zmniejszając poziom tego złego, czyli LDL. Co więcej, estrogeny powodują także, że z kobiecego organizmu znacznie sprawniej wydalany jest cholesterol oraz żółć. Ważnym zadaniem jest również regulacja gospodarki wapniowej, co jest bardzo ważne w profilaktyce osteoporozy. Ponadto, estrogeny działają również w służbie kości oraz chrząstek, stymulując ich wzrost.
Leczenie estrogenami nazywane jest hormonalną terapią zastępczą, w skrócie HTZ. Jak nietrudno się domyślić, polega ono na zewnętrznym podawaniu estrogenów, których w starzejącym się kobiecym organizmie jest za mało. Wśród objawów menopauzy u kobiet można wymienić m.in. przede wszystkim charakterystyczne nagłe uderzenia gorąca oraz okresowe bóle głowy. Wśród objawów związanych z nastrojem kobiety narzekają przede wszystkim na zwiększoną drażliwość, co objawia się wybuchami gniewu lub płaczu. Jeśli natomiast chodzi o objawy fizyczne, znamienna dla menopauzy jest chociażby suchość pochwy, a nawet jej atrofia, czyli sytuacja, kiedy nabłonek błony śluzowej pochwy zaczyna zanikać.
Warto zaznaczyć, że hormonalna terapia zastępcza estrogenami zapobiega miażdżycy, nadciśnieniu tętniczemu, a także otyłości, aby jednak tak było, musi się ze sobą nałożyć kilka czynników, wśród których przede wszystkim należy wymienić wiek pacjentki, a także to, czy leczy się ona na jakieś choroby przewlekłe. Podobnie jak w przypadku każdego rodzaju leczenia, także terapia estrogenami może wywoływać pewne skutki uboczne, aby jednak tego uniknąć pacjentka musi znajdować się pod stałą opieką lekarza, który dobiera nie tylko dawkę hormonów, ale także sposób ich podania. W terapii estrogenem niezwykle ważne jest to, aby rozpoczęta została ona stosunkowo wcześnie, a więc już przy pojawieniu się pierwszych oznak menopauzy. Im później rozpoczęta terapia, tym większe ryzyko chorób związanych m.in. z układem krążenia. Praktyka pokazuje również, że dużo mniej powikłań i lepsze działanie daje przyjmowanie hormonów w postaci tabletek, zamiast przyklejanych na skórę plastrów.
© Copyright TVsierpc. All Rights Reserved.