Najnowsze wiadomości

4 października 2023 11:02

Czynniki wpływające na spadek libidoNie od dziś wiadomo, że w naszym codziennym życiu obecnych jest wiele czynników wpływających na spadek libido. Jednym z nich jest stres, którego w codziennym funkcjonowaniu nie brakuje. Żyjąc w biegu trudno znaleźć w sobie ochotę i czas na seks, który przecież także jest naszemu organizmowi bardzo potrzebny do zdrowia. Innym czynnikiem wywołującym problemy z poziomem libido jest brak odpowiedniej ilości snu oraz dieta. Czasem zdarza się jednak, że podłoże jest dużo bardziej poważne. W takich przypadkach konieczne jest zgłoszenie się do lekarza. 

Problemy  w wyniku stresu

Jeśli żyjesz w ciągłym napięciu, a na co dzień zmagasz się z dużą ilością rozmaitych problemów, najpewniej twoja ochota na seks uległa zmniejszeniu. W takim przypadku stosowanie leków na niewiele się zda. Bardzo często problemy z poziomem libido wynikają z czynników psychologicznych, które z kolei podyktowane są bieżącą życiową sytuacją. Jeśli zmagasz się z traumą np. po utracie bliskiej osoby, albo w twojej pracy szef wciąż tnie etaty, albo też twoja firma jest w kiepskiej kondycji, zapewne sypialnia będzie ci się kojarzyć przede wszystkim z koniecznością snu, zamiast zaspokojenia swojego popędu seksualnego. 

Depresja nie bez znaczenia w przypadku spadku libido 

Bardzo często spadek libido jest jednym ze skutków ubocznych związanych z chorobą, z którą się zmagasz. Jeśli np. chorujesz na przewlekłą depresję musisz wiedzieć, że leki antydepresyjne z reguły blokują nas seksualnie. W takiej sytuacji niestety niewiele można zrobić, ponieważ dostępne w aptece bez recepty suplementy diety nie poradzą sobie z tak poważną dolegliwością. Twoim zadaniem w takim wypadku jest po prostu skuteczna walka z depresją. Zadbaj przede wszystkim o swoje ciało, ale także o umysł. Sprawiaj sobie drobne przyjemności jak kawa z przyjacielem czy spacer w trakcie słonecznego dnia. Zadbaj również o odpowiednią dawkę ruchu, najlepiej na świeżym powietrzu. Trenuj regularnie, ale też jedz zdrowo. Nie bez przyczyny mówi się, że depresja jest chorobą nie tylko głowy, ale także jelit. Ich dobry stan dba nie tylko o naturalną odporność naszego organizmu, ale także o nasze dobre samopoczucie. Zrezygnuj więc z wysoko przetworzonego jedzenia, na rzecz odpowiednio zbilansowanych, zdrowych i smacznych posiłków.

Zmiany hormonalne powodem spadku libido 

Inną przyczyną wahania się popędu seksualnego są zachodzące w organizmie zmiany hormonalne. Sytuacja ma miejsce zwłaszcza w przypadku kobiet, w momencie rozpoczęcia się menopauzy, a w przypadku mężczyzn, wtedy, kiedy zaczynają oni przechodzić andropauzę. Różnego rodzaju rozchwianie hormonalne jest jednak również cechą typową dla takich chorób jak nadczynność czy niedoczynność tarczycy. W przypadku tych schorzeń występowanie spadku libido jest zjawiskiem bardzo powszechnym. Niebezpieczne dla libido są również spadki np. poziomu testosteronu, co ma przełożenie na popęd seksualny zarówno mężczyzn, jak i kobiet. O każdej takiej sytuacji warto porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym.