Najnowsze wiadomości

4 października 2023 12:17

Choroby zaburzające erekcjęProblemy z erekcją dotyczą coraz większej ilości mężczyzn, ale nadal w męskim światku są one tematem tabu. Przede wszystkim z tym problemem borykają się mężczyźni w podeszłym wieku, ale przypadłość ta nie omija także młodszych przedstawicieli tej płci. Głównym powodem zaburzeń erekcji jest wszechogarniający stres i tempo życia, w jakim przychodzi nam żyć w dzisiejszych czasach. Czasem jednak podłożem tej dysfunkcji są kwestie zdrowotne i związane z nimi choroby. 

Depresja wrogiem seksu

W przypadku takich zaburzeń psychicznych oraz towarzyszących im leków, zdecydowanie zwalnia libido, wraz z nim może także osłabnąć twoja erekcja. Jeśli zmagasz się z depresją, porozmawiaj ze swoim psychiatrą o lekach, które przyjmujesz i ich skutkach ubocznych. Każdy z nas w inny sposób może reagować na te same leki, być może twój lekarz prowadzący będzie mógł zmienić twoje leki na inne, żebyś nadal mógł cieszyć się zdrowym życiem seksualnym. 

Cukrzyca nie bez znaczenia w problemach z erekcją 

Cukrzyca jest chorobą zaburzającą prawidłowe funkcje układu krwionośnego. W jej efekcie w naczyniach krwionośnych zachodzą nieodwracalne zmiany i złogi. Jednymi z naczyń, które mogą zostać chorobowo zmienione, są właśnie naczynia krwionośne znajdujące się w prąciu. Co więcej, utrzymujący się nieprawidłowy poziom cukru prowadzi do osłabienia i upośledzeń przede wszystkim nerek, ale także tętnic oraz nerwów. 

Miażdżyca i jej wpływ na tętnice

Miażdżyca to jedna z głównych chorób układu krążenia, powodująca zaburzenia erekcji. Choroba ta dotyka tętnic żylnych, powodując ich zwężanie. Sprawnie działające tętnice charakteryzują się dużą elastycznością i umiejętnością do szybkiego dostosowywania przepływów w warunkach zmiennego ciśnienia. W przypadku miażdżycy we wnętrzu tętnic tworzą się tzw. blaszki miażdżycowe utrudniające, a często w ogóle uniemożliwiające swobodny przepływ krwi. Miażdżyca atakuje przede wszystkim większe naczynia krwionośne, które zlokalizowane są w obrębie bioder. Naczynia te są odpowiedzialne za transport krwi do naczyń krwionośnych penisa, stąd właśnie problem ze wzwodem. 

Choroba niedokrwienna serca przyczyną problemów ze wzwodem

Inną chorobą z zakresu układu krążenia, która powoduje zaburzenia erekcji, jest choroba wieńcowa. Bardzo często wręcz jest odwrotnie - problemy ze wzwodem są jednym ze zwiastunów niedokrwienia serca, więc może się okazać, że zamiast do urologa czy seksuologa, powinieneś trafić do dobrego kardiologa. Jeśli jednak wiesz, że chorujesz na tzw. wieńcówkę, wiesz zapewne również, na czym choroba ta polega. Tętnice wieńcowe doprowadzające krew do serca nie funkcjonują tak jak należy, przez co serce ma niedobór tlenu i substancji odżywczych do pracy. Brak zasilania do serca, które jest źródłem energii całego układu krążenia, powoduje natomiast, że w całym tym układzie nie wystarcza odpowiednio natlenionej i odżywionej krwi. Taka też krew dociera m.in. do naczyń krwionośnych prącia utrudniając wzwód.